reklam
reklam

Bari Sen Yanma Bartın! - Karabük Medya Haber - Karabük HaberKarabük Medya Haber – Karabük Haber

28 Eylül 2023 - 05:08

Bari Sen Yanma Bartın!

Bari Sen Yanma Bartın!
Son Güncelleme :

29 Kasım 2020 - 13:20

54 views

Karabük Yandı Bari Sen Yanma Bartın!

Bölgemiz haberleri yayını karabuknethaber.com da yayınlanan bir haberde Marzinc Geri Dönüşüm tesisiyle ilgili ileri sürülen iddialar Karabük ve Bartın kamuoyunda bomba etkisi yarattı.

İlgili haber içeriğinde yer alan iddialara göre;
Marzinc A.Ş. Karabük’teki tesislerde işlenmesi amacıyla denizyoluyla getirmek istediği baca tozlarını depolamak için Bartın limanına yakın bir noktada büyük depolar kurmayı planlıyormuş. Bu amaçla Bartın halkından tepki çekmemek ve basın aracılığıyla olumlu bir hava oluşturmak için Karabük’ten bir gazeteci aracılığıyla Bartın yerel basınına para dağıtılıyormuş.
(https://www.karabuknethaber.com/manset/marzincin-yerel-basin-ayibi-h94137.html)

Diğer taraftan www.bartinolay.com internet sitesinde yer alan habere göre Marzinc yetkilileri Bartın’da kurulacak depoda Rusya’dan ithal etmek zorunda oldukları 25 bin ton atığı depolayacaklarını belirterek şu açıklamayı yapmışlar;
“40 bin tonluk malzeme çok gibi görünse de biz bunun bir kısmını mamul olarak ayırıyoruz bir kısmı da antrasit. Haluk Bey’in de dediği gibi biz bunu kış aylarında çok kötü şartlarda Rusya’dan geliyor. Donuyor ya da trenlerle limana getirilemiyor. Biz bu sıkıntıları yaşadığımız için 25 bin ton civarında belli bir zaman içerisinde ithal etmek zorundayız. Biz bunu getirdiğimiz zaman hemen millileştirip çekemiyoruz. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü geliyor ve şartlara uygun mu değil mi diye kontrol ediyor. Bunda kükürt limiti de var. Yani belli bir kalitede olması lazım. Biz fabrikaya bir taraftan kömürü götürürken bir taraftan da fabrikadan mamul getiriyoruz”
(https://bartinolay.com/marzinc-yonetimi-iddialara-cevap-verdi/30861/)

Marzinc ne üretiyor?

Türkiye’nin önde gelen 5 çelik üreticisi Çolakoğlu, Diler, İçdaş, Kaptan ve Kroman tarafından kurulan Marzinc, hurdaların tekrar kullanıma dönüşmesi için ark ocaklarında eritilip kütüğe dönüşmesi esnasında bacalarda oluşan kurum ve tozları işleyip külçe çinkonun hammaddesi olan çinko okside dönüştürüyor.

Baca tozları ve kurumları dünyadaki tüm ark ocakları için çok büyük bir problem. Çünkü hurdaların eritilme aşamasında bacalara yapışan atıklar 1. derecede zehirli atık statüsünde. Hiç bir şekilde doğaya bırakılamaz, toprağa gömülemez. Çok özel korunaklı alanlarda depolanması gerekir. Yağmur sularıyla veya diğer sebepler neticesinde toprağa karışması halinde canlılarda metal zehirlenmesine neden olduğu açıklanmıştır. Taşınmasında bile özel Atık Taşıma Araçlarının kullanılması gerekir.

Marzinc Nasıl Kuruldu?

Marzinc ilk olarak 5 çelik üreticisi olan Çolakoğlu, Diler, İçdaş, Kaptan ve Kroman tesislerine en yakın nokta olan Trakya bölgesinde kurulmak istendi. Bölge halkı ve yörenin kamuoyunun tepki göstermesi sonucunda hedefini Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesine çevirdi.
Bursa halkının, yerel yöneticilerin, sivil toplum örgütlerinin, meslek örgütleri ve akademisyenlerin şiddetli tepkisi sunucunda Mustafakemalpaşa’ya da kurulamayan tesis yönünü daha etkili ve ikna etmekte zorlanmayacağı Karabük’e çevirdi.
Bununla ilgili detaylı bilgilere Bursa tabip Odasının internet sitesinden ulaşabileceğiniz gibi aynı sitede yer alan “Bir kez daha haklı çıktık” başlıklı yazısını da okuyabilirsiniz.

Karabük halkı ve sivil toplum örgütlerinin cılız tepkisine karşı gerekli tedbirleri alan ve bertaraf etmek için gerekli yatırımları yapan Marzinc yetkilileri 2010 yılında fabrikayı Karabük’e kurmayı başardı.

Peki Karabük halkı Marzinc’i ne kadar seviyor?

Marzinc hakkında bir çok iddialar ortaya atıldı. Bir kaç işçinin zehirlendiği ve bu yüzden öldüğü, tesisin bulunduğu bölge civarında ağaçların, bitkilerin kurumaya başladığı gibi. Fakat bunlar sadece iddia olarak kaldı ve ispatlanamadı.
Değişik internet sitelerinde bu konularla ilgili iddialara, şirket yetkililerinin verdikleri cevaplara ve haberlere ulaşabilirsiniz. Sadece arama yapmanız yeterli. En basitinden karabuknethaber.com internet sitesinde 2019 yılında yer alan (https://www.karabuknethaber.com/genel/marzince-karabuklulerin-tepkisi-bitmiyor-h71722.html) haberini okuyup yöre halkının tepkisini ölçebilirsiniz.

Kaynaklar;
karabük Net Haber- www.bartinolay.comwww.bto.org.tr – atillakaraarslan.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.