Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
https://www.mic-immobilie.de/

Yenice tehlike altında! 

CHP Karabük Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay, yangın konusunda uyarıda bulunarak, Yenice’nin tehlike altında olduğunu belirtti. 

CHP Karabük Milletvekili ve

Akay, 2009 yılında başlatılan özelleştirme süreciyle elektriği özel sektörün dağıtmaya başladığını, bu tarihten itibaren mahalle ve köylerden geçen elektrik hatlarının sorumluluğunun da özelleştirilen dağıtım şirketlerine geçtiğini belirtti.

Bu durumun ne yazık ki denetimsizliği de beraberinde getirdiğini belirten Akay, “Elektirik şirketleri belli periyotlarla hatları kontrol etmek ve bakımlarını yapmak zorunda fakat görüyoruz ki şirketler bu zorunluluklarını yerine getirmiyor. Ne yazık ki enerji nakil hatlarından kaynaklı çıkan yangınların bakımsızlıktan kaynaklandığı ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda enerji nakil hatlarından kaynaklanan yangınların sayısı ve yanan alanda da önemli artışlar meydana geldiği gözlenmektedir. Orman Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre; 1977-2023 yılları arasında 13 bin 119 adet yangın çıktı, çıkan yangınlar sonucunda ise 141 bin 342 hektar ormanlık alanınız yandı. OGM’nin 2023 Orman Yangınları Değerlendirme Raporu’na göre; 2023 yılında Enerji Nakil Hatları ve Trafolarının sebep olduğu yangınların oranı yüzde 5 olurken, 2021 yılında enerji nakil hatlarından kaynaklı yangınlarda 37 bin hektarlık alan kül oldu.” dedi.

 

“Karabük’ün canı yanmadan önlem alın”

Akay, şunları kaydetti:

“Karabük’te elektrik dağıtımı yapan firma, elektrik nakil hatlarında gerekli bakım ve onarım çalışması yapmadığı için Yenice ilçemizde sürekli elektrik kesintileri yaşanmakta ve bölge halkımız büyük bir mağduriyet yaşamaktadır. Blok ormanları ile ünlü yeşil Yenicemizin ormanları büyük tehlike altında. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı başta olmak üzere, ilgili firmayı ve tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz. Yenicemizin, Karabük’ümüzün canı yanmadan gerekli önlemleri alın, gereken bakım çalışmalarını bir an önce yapın.”