reklam
reklam

Valilikten CHP Milletvekili Akay’a okul cevabı - Karabük Medya Haber - Karabük HaberKarabük Medya Haber – Karabük Haber

26 Eylül 2023 - 09:07

Valilikten CHP Milletvekili Akay’a okul cevabı

Valilikten CHP Milletvekili Akay’a okul cevabı
Son Güncelleme :

04 Ağustos 2023 - 18:03

263 views

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Karabük’te 10 okuldan 7’sinin deprem testinin yapılmadığını iddia ederken, Karabük Valiliği Akay’ın iddiasını yalanladı.

Milletvekili Akat, Türkiye’nin depremlerle sarsılırken, birinci derece deprem bölgesinde olan Karabük’te 10 okuldan 7’sine deprem testinin yapılmadığının ortaya çıktığını öne sürdü. Milletvekili Cevdet Akay’ın soru önergesine cevap veren Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in Karabük genelindeki 204 okulun 64’üne yani yalnızca yüzde 32’sinin deprem dayanıklılık testi yapıldığını açıkladığı iddia edilirken, Karabük’ün, Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunduğu ve kent nüfusunun yüzde 93’ünün birinci derece deprem bölgesinde yaşadığına dikkati çekti.

Kentteki 18 okulun depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkıldığını ifade eden Bakan Tekin’in 28 okulun güçlendirildiğini, 19 okulun için ise yıkım kararı alındığını kaydettiği vurgulandı. Kentte, 204 okul bulunduğunu söyleyen Akay, “Buna karşın yalnızca 66 okula dayanıklılık testi kabul edilemez. Bu büyük bir ihmalkarlık örneğidir” dedi.

Acilen yıkılması gereken 9 okul yatırım programına dahi alınmadı

Karabük nüfusunun yüzde 93’ünün birinci derece deprem bölgesinde yaşadığının altını çizen Milletvekili Akay, “Karabük ilimiz Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunmakta ve ilimizde ikamet edenlerin % 93’ü birinci derece deprem bölgesinde yaşamaktadır. Karabük İl Yatırım Programı’nı incelediğimizde Bakan Tekin’in verdiği cevapla örtüşmeyen bir gerçeklik ortaya çıkmıştır. 10 okulun Yık- Yap yöntemiyle yeniden yapılacağı, geri kalan 9 okulun programa alınmadığı tespit edilmiştir. 19 okul için yıkım kararı alınmış olmasına rağmen yalnızca 9 okulun yatırım programına alınması kabul edilemez. Ayrıca Karabük genelindeki sadece 66 okula dayanıklılık testi yapılmış olması kabul edilebilir bir durum olmadığı gibi büyük bir ihmalkarlık örneğidir. Deprem Karabük için bir gerçekliktir ve bu gerçeklik göz önünde bulundurularak gerekli tedbirler alınmalıdır” dedi.

Evlatlarımız tehlike altında

Duruma tepki göstererek iktidara çağrıda bulunan CHP’li Akay, “İktidara, Millî Eğitim Bakanlığı’na ve yetkili tüm kurumlara çağrıda bulunuyoruz: Karabük bu ülkenin üvey evladı değildir. İlimizde okuyan tüm evlatlarımız tehlike altındadır. İl genelinde bulunan tüm okulların deprem dayanıklılık testini yapın, dayanıklı olmayan 19 okul başta olmak üzere tüm dayanıksız okulları yıkarak yeniden inşa edin” diye konuştu.

Valilikten yalanlama

Karabük Valiliği de Akay’ın iddialarına karşı açıklamada bulundu. Valilik, “Bazı haber sitelerinde 04/08/2023 tarihinde yayınlanan, İlimizdeki okul ve kurum binalarında yapılan deprem güçlendirme çalışmaları ile ilgili olarak Karabük Milletvekili Sayın Cevdet Akay’ın Türkiye Büyük Millet Meclisimiz Kanalıyla Bakanlığımıza vermiş olduğu soru önergesine Müdürlüğümüz tarafından verilen cevaplardan derlendiği sanılan ‘On okuldan yedisi depreme hazır değil. Bir İlimiz alarm veriyor.’ başlıklı haberde geçen konu ile ilgili açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur” dedi.

İl merkezi ve ilçelerde bulunan 204 okul ve kurumun, 154 müstakil binada hizmet verdiği aktarılan açıklamada, “154 okul ve kurum binamızdan 2007 yılında yayımlanan “Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik” öncesinde yapımı tamamlanarak faaliyete geçen 66 binamız için, deprem dayanıklılık testi yaptırılmıştır. Adı geçen Yönetmeliğin yayımlanması sonrasında inşa edilen eğitim tesislerimiz yeni yapım tekniklerine göre inşa edildiğinden ve hali hazırda istenen normlara uygun olduğundan bu binalar için dayanıklılık testi yaptırılmamıştır. Deprem Analizi yaptırılan 66 okul ve kurum binamızdan, 47’sinin güçlendirilmesine, 19 tanesinin ise yıkımına ve yeniden yapılmasına karar verilmiştir. Yeniden yapımına karar verilen 19 okul ve kurum binamızdan 18’inin yıkımı tamamlanmış olup, bazılarının inşaatı bitirilmiş, bazılarının ise inşaatı devam etmektedir. 1 okulumuz ise boşaltılmış, yıkım ihalesi sürecindedir. Bu okulumuzun binası da en kısa süre de yaptırılacaktır. Haberde belirtildiği gibi yıkılacak 19 okul ve kurum binamız olmayıp, 1 okulumuz kalmıştır. Güçlendirilmesine karar verilen 47 okul ve kurum binamızdan 28 okul ve kurum binamızda güçlendirme çalışmaları ilgili yönetmelikler çerçevesinde tamamlanmıştır. Geriye kalan 19 okulumuzda ise ilgili Yönetmelik hükümlerine uygun olarak güçlendirmeye esas analiz ve proje çalışmaları devam etmektedir” denildi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.