reklam
reklam

Türkiye ile Azerbaycan arasında bilimsel işbirlikleri artıyor - Karabük Medya Haber - Karabük HaberKarabük Medya Haber – Karabük Haber

26 Eylül 2023 - 08:47

Türkiye ile Azerbaycan arasında bilimsel işbirlikleri artıyor

Türkiye ile Azerbaycan arasında bilimsel işbirlikleri artıyor
Son Güncelleme :

09 Haziran 2023 - 15:25

236 views

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi (ANAS) Başkanı İsa Habibbeyli, “7. Uluslararası Sismoloji ve Mühendislik Sismolojisi” Konferansı kapsamında Azerbaycan’ı ziyaret eden Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Hasan Mandal ile bir araya geldi.

ANAS Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki asırlara dayanan dostluk-kardeşlik ilişkilerini vurgulayan İsa Habibbeyli, iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin son yıllarda stratejik ittifak düzeyine yükseldiğini söyledi.

Türkiye’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarının kardeş Türkiye halkı için olduğu kadar Azerbaycan için de önemli olduğunu vurgulayan İsa Habibbeyli, Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinin tüm Türkiye için de önemli olduğunu söyledi. Azerbaycan ve Türk dünyasına gelince “Tek millet, iki devlet” ilkesiyle ortak çalışmaları en üst düzeyde sürdüreceklerini ifade eden ANAS Başkanı Habibbeyli, TÜBİTAK’ın başta Türkiye olmak üzere Türk dünyasında ve dünyada bilimin gelişmesinde önemli bir role sahip olduğunu, akademinin mevcut yapısı içerisinde Azerbaycan ile Türkiye arasında yeni alanlarda işbirliği fırsatlarının ortaya çıktığını söyledi.

“TÜBİTAK’ın tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz”

İsa Habibbeyli, son aylarda ANAS’taki hizmet ağının genişletilmesi yönünde önemli adımlar atıldığına işaret ederek, eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) akademileri arasında ilk kez ANAS’ta “Elektronik Akademi” bölümünün oluşturulduğunu belirtti.

TÜBİTAK’ın bu alandaki tecrübelerinden faydalanmak ve bundan sonraki işbirlikleriyle ilgilendiklerini vurgulayan Habibbeyli, öncelikle TÜBİTAK’ın Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi’nin (ULAKBİM) DergiPark elektronik veri tabanı kaydını kullanmak, ANAS’ın bilimsel dergilerini bu veri tabanına dahil etmek ve diğer elektronik projelerde yer almakla ilgilendiklerini söyledi. Habibbeyli, Azerbaycan halkının Ulu Önderi Haydar Aliyev’in kuruluşunun 100. yılı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı münasebetiyle ANAS tarafından birçok etkinliğin düzenlendiğini ve yıl boyunca devam edeceğini kaydetti.

Habibbeyli, ANAS’a bağlı Cumhuriyet Sismoloji Servis Merkezi çalışanlarının Türkiye’nin deprem bölgesinde araştırma yaptıklarını, diğer yönlerde olduğu gibi bu konuda da işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

“TÜBİTAK kardeş ANAS ile işbirliğine hazır”

TÜBİTAK’ın çalışmalarının temel amacının bilime ilgi uyandırmak ve bilimi sevdirmek olduğunu söyleyen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da ancak bu şekilde insanların ve insanlığın geleceğinin geliştirilebileceğini söyledi.

TÜBİTAK’ın bilimi sevdirmek için “Popüler Bilim Yayınları” ağını kurduğunu ve birçok yayın hazırladığını belirten Mandal, ANAS ile uzun yıllardır iş birliği içinde olduklarını vurguladı. Konferansın önemine değinerek ortak iş birliğine katkı sağlayacaklarını anlatan Mandal, Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü’nün TÜBİTAK’a bağlı Marmara Araştırma Merkezi’ne bağlı olarak faaliyet gösterdiğini ve deprem araştırmaları yürüttüğünü belirterek, “Bilim ve teknolojinin bu kadar ilerlediği bir dönemde depremlerin yakın gelecekte önceden tahmin edilebileceğine inanıyorum. Şu anda Japon bilim insanlarıyla bu yönde ortak araştırmalar yürütüyoruz.” dedi. Konferansta Habibbeyli ve Mandal, karşılıklı hediye takdiminde bulunurken, toplantıda; ANAS “Elektronik Akademisi” Bölüm Başkanları Doç. Dr. Fariz Imranov, Halkla İlişkiler, Basın ve Enformasyon Bölüm Başkanı Agahuseyn Şükürov, Dış İlişkiler ve Uluslararası Kuruluşlarla Çalışma Bölümü Başkanı Doçent Esmira Alirzayeva, Bölümün Yardımcısı Samir Sattarov da hazır bulundu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.