Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
https://www.mic-immobilie.de/

Turistlerin harcamaları arttı

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesi başta olmak üzere Türkiye’ye tatile gelen yabancı turistlerin yabancı kart işlemlerinde ciro bazlı yüzde 7, adet bazlı ise yüzde 16 artış yaşandı.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde

İngiltere merkezli Electronic Payments International sitesi tarafından yayımlanan haberde, 2024’te Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı ve harcamalarına yer verildi. Mastercard Raporuna yer verilen haberde, Mastercard’ın 2024’ün ilk çeyreğine ilişkin turizm trendleri raporunun, Türkiye’deki yabancı kart işlemlerinde ciro bazlı yüzde 7, adet bazlı ise yüzde 16 artış olduğunu gösterdiği belirtildi. Bu artışın, 2023’ün ilk çeyreğine göre yüzde 12 olan ciro bazlı büyümeyi ve yüzde 1 olan adet bazlı büyümeyi temsil ettiği ifade edilen haberde, “İngiltere (yüzde 17), Almanya (yüzde 12), ABD (yüzde 6), Suudi Arabistan (yüzde 5) ve Hollanda (yüzde 4) yabancı kartlar üzerinden en fazla harcama yapan ülkeler arasında yer alıyor. Mısır merkezli kartlarla yapılan harcamalar, bir önceki yıla göre en fazla artışı gösterenler arasında.” denildi.

Mastercard raporunun, Ocak-Mart 2023 ve 2024 dönemlerini karşılaştırarak Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı ve harcamalarına ilişkin verileri analiz ettiği aktarılan haberde, şu ifadelere yer verildi:

“Rapora göre, Türkiye’de yabancı turistlerin yaptığı harcamalar 2024’ün ilk çeyreğinde yüzde 7 artarak 2023’ün aynı dönemine kıyasla daha fazla gelir elde edilmesini sağladı. Ziyaretçi sayısındaki yüzde 16’lık artış da, Türkiye’nin uluslararası bir turizm destinasyonu olarak çekiciliğinin arttığını gösteriyor. İngiltere, Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin yaptığı harcamalarda ilk sırada yer alırken, Mısır merkezli kartlarla yapılan harcamalarda ise önemli bir artış göze çarpıyor.”

Mastercard raporunun, 2024’ün ilk çeyreğinde Türkiye turizm sektörünün güçlü bir toparlanma yaşadığını gösterdiği vurgulanan haberde, “Yabancı turist sayısındaki ve harcamalardaki artış, ülke ekonomisi için olumlu bir gelişme. Bu durum, turizm sektöründeki yatırımların ve yenilikçi stratejilerin işe yaradığını da gösteriyor. Mastercard’ın Paha Biçilmez Platformu, Türkiye’nin turistik değerlerini deneyimlere dönüştürerek ülkeyi tanıtmaya yardımcı oluyor. Rapora göre, Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turistler en çok konaklama, yeme-içme ve alışverişe harcama yapıyor.” değerlendirmesinde bulunuldu.