Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
https://www.mic-immobilie.de/

Saftid’den gastronomi atağı

Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği (SAFTİD) bölgede gastronomi turizminin geliştirilmesi için çalışmalarını hızlandırdı.

Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği

BAKKA tarafından kabul edilen “Mantar Ekoturizmi Danışmanlığı Projesi” kapsamında yakın çevrede yetişen mantarların yetiştiği yerlerin belirlenmesi, toplanması için takip edilecek rotaların saptanması ve sofralara sunumu hakkında yapılan çalışmalar kapsamında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Mikolog (Mantar Uzmanı) olarak akademik çalışmalarını sürdüren Doç. Dr. Hakan Allı Safranbolu’da 3 gün misafir edildi.

Sarıçiçek Yaylası ve etrafında yapılan geziler sonrasında 10’a yakın mantar çeşidi tespit edildi ve kayıt altına alındı. Gezi esnasında mevsimsel olarak şu anda görülmeyen çeşitlerin de görülebileceği noktalar yerel mantar toplayıcıları tarafından tarif edildi.

Daha sonra yapılan değerlendirme toplantısına dernek üyeleri, profesyonel turist rehberleri, Karabük Üniversitesi Gastronomi bölümü öğretim üyeleri, restoran sahipleri ve şefler katıldı. Doç. Dr. Hakan Allı katılımcılara mantar çeşitliliği ve kullanım alanları hakkında genel bir eğitim verdi.

Mantar toplama rotaları ve oluşturulabilecek reçeteler üzerine istişareler yapıldı.