Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
https://www.mic-immobilie.de/

Karabük 3 Nisan’ın “Sanayi Günü” olmasını bekliyor

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (KTSO) Fatih Çapraz, odanın Haziran ayı içerisinde yapmış olduğu çalışma ve hizmetlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Karabük Ticaret ve Sanayi

Karabük’ün sosyal, ekonomik, kültürel, eğitim, çevre, kentleşme, ulaşım ve turizm alanlarında kalkınmasına yönelik vizyon belirlemek için TSO ev sahipliğinde “Karabük Kent Vizyonu 2037” çalıştayı düzenlediklerini hatırlatan Çapraz, vizyon çalıştayı ile hedefe ulaşmak için önemli bir adım attıklarını belirtti. Oda tarafından düzenlenen çalıştayda kent vizyonunu ortaya koyabilmek amacıyla “Karabük’ün 100. yılında Nasıl Bir Karabük Görmek İstiyoruz?”, “İlimizde Ekonomik Gelişmeyi Sürdürülebilir Kılmak Amacı ile Neler Yapmalıyız?”, “Karabük’ümüzün Kalkınması Amacı ile Hangi Konulara Öncelik Vermeliyiz?” sorularına cevap aradıklarını belirten Çapraz, “Karabük’ümüzün gelecek vizyonu için ‘ben’ ve ‘geçmiş’ kelimeleri yerine ‘biz’ ve ‘gelecek’ kelimelerinin kullanımına özen gösterdik. Karabük Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Karabük’ümüzüm 100. Yıl Vizyonu kapsamındaki öncelikli konuları olan aşağıdaki maddeleri bir kez daha dile getirdik. 3 Nisan Günü’nün ülkemizde ‘Sanayi Günü’ olarak tescil edilmesi, kent imajı kapsamında yerel kültürel değerlerin mutlaka korunması ve kent simgesinin belirlenmesi, Filyos Limanı’nın konteyner limanı olarak hizmete alınması, Eskipazar Organize Sanayi Bölgesi’nin sürdürülebilir yeşil ekonomi kapsamında faaliyete geçmesi, Lojistik Merkezi’nin açılması ve demiryolu ulaşımı ile Filyos Limanı’na bağlanması, çevre yolunun inşa edilmesi, Endüstri Meslek Lisesi’nin çağın gerektirdiği şekilde modernleştirilerek kent ekonomisinin ihtiyaç duyduğu ara eleman sıkıntısının karşılanmasında öncü rol oynaması, deprem riski gerçeği sebebiyle Karabük’ümüzün akıllı kent kapsamında depreme hazırlanması gibi başlıca konuları ele aldık.” dedi.

  • “Çalıştayın sonuç bildirgesi rapor haline getirilecek”

Organizasyonun halka açık, herkesin konuşup, Karabük’ün geleceği ile ilgili beklentilerini, taleplerini, isteklerini, hayallerini dile getirebileceği bir toplantı olduğunu aktaran Çapraz, “KTSO olarak bu tür organizasyonlara daha fazla katılım olması durumunda şehrimizi, hep birlikte, daha hızlı ve daha sağlıklı kalkındırabileceğimizi inanıyoruz. Sizlerin çoğulcu katılımı bizlere her zaman güç verecektir. Çalıştayımızla ile ilgili bize destek veren başta Valimiz Mustafa Yavuz Bey’e, tüm il protokolümüze, iş insanlarına, siyasi parti temsilcilerine, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine, kurum müdürlerimize, basın mensuplarımıza ve tüm katılımcılara bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Çalıştayımız ile ilgili sonuç bildirgesi ilerleyen zamanlarda üniversitemizin akademisyenleri tarafından rapor haline getirilecektir.” diye konuştu.

  • “KTSO üyelerine yönelik iş birliği protokolü imzalandı”

Ankara Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Başkanı Canan Karalar Yüksel ve beraberindeki heyeti, KTSO olarak ağırladıklarını belirten Çapraz, şunları kaydetti:

“Karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak neler yapılabilir noktasında istişarede bulunduk. Nazik ziyaretleri için kendilerine teşekkür ediyoruz. KTSO ve Karabük Üniversitesi (KBÜ) iş birliğiyle ‘Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsü ve Sunduğu Hizmetler Hakkında Bilgilendirme Toplantısı’ gerçekleştirildi. KTSO üyelerine yönelik iş birliği protokolü imzalandı. Karabük’ün demir-çelik sektörünün merkezi, bu nedenle sektörün gelişmesi için üniversite ile iş birliğinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Üyelerimizin sınırda karbon düzenlemesi gibi, karbon ayak izi gibi, ISO 50001 gibi, laboratuvar imkânları gibi, hususlarda enstitünün imkânlarından daha fazla yararlanabileceklerini düşünüyoruz. İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulu, Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu başkanlığında online olarak toplandı. Toplantıya KTSO Yönetim Kurulu Başkanı olarak katıldım. Toplantıda, İKV’nin son dönemdeki faaliyetleri ve planlanan projeler ele alındı. Ayrıca, AB ve Türkiye-AB ilişkilerindeki son gelişmeler ve İKV’nin bu konudaki çalışmaları değerlendirildi. Toplantıda ayrıca, İKV’nin yayınları ve komisyon çalışmaları hakkında da bilgi verildi. Karabük iş dünyasını her platformda temsil etmeye gayret ediyor ve ülke ekonomimize artı katkı sunmaya çalışıyoruz. KOSGEB ve KTSO iş birliğinde, ‘Yenilenen KOSGEB Girişimci Destek Programı’ bilgilendirme toplantısı Karabük TSO toplantı salonunda gerçekleşti. KOSGEB tarafından girişimcilere sunulan Girişimcilik Destek Programı’nın İş Kurma Desteği ve İş Geliştirme Desteği olarak iki ayrı destek programı olduğu ve içeriği hakkında bilgi verildi.”

  • Toplantılara katılım daveti

Karabük’te mobilya sektörünün taleplerini belirlemek, meslek liselerinde ilgili bölümde okuyan öğrencilerin sektörü tanımalarını ve istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla, KTSO ve İl İstihdam Komisyonu üyeleri iş birliğiyle Karabük Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) istihdama yönelik inceleme gezisi düzenlendiğini vurgulayan Çapraz, “İstihdama yönelik inceleme gezisine Karabük Ticaret İl Müdürü Ferudun Karataş, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İsrafil Yıldız, İŞKUR İl Müdürü Ferhat Sarıçam, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Nural Kuyrukçu, Karabük OSB Müdürü Alper Saka, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Genel Sekreteri Cem Biçen, Karabük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri katıldı. Öğrenciler, fabrikalarda üretim atölyelerini gezerek mobilya imalatının farklı aşamalarını inceleme imkanı buldu. İl istihdam kurulu üyelerine, OSB’de faaliyet gösteren fabrikalara ve yöneticilerine katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. KTSO ve KAR-ÇED Mühendislik ve Danışmanlık iş birliğinde ‘Sürdürülebilirlik Hakkında’ bilgilendirme toplantısı Karabük TSO toplantı salonunda gerçekleşti. Bir kez daha hatırlatmak isterim ki, ücretsiz olarak gerçekleşen toplantılarımıza, sempozyumlara ve etkinliklerimize lütfen tüm üyelerimiz, sanayicilerimiz, mühendislerimiz ve ilgi duyan vatandaşlarımız katılsın.” ifadelerine yer verdi.