reklam
reklam

İstiklali ve İstikbali Anlamak - Karabük Medya Haber - Karabük HaberKarabük Medya Haber – Karabük Haber

28 Eylül 2023 - 03:50

İstiklali ve İstikbali Anlamak

İstiklali ve İstikbali Anlamak
Son Güncelleme :

16 Mart 2021 - 10:29

41 views

İstiklali ve İstikbali Anlamak” konulu söyleşi düzenlendi.

Karabük Üniversitesinde İstiklal Marşının kabulünün 100. Yılı münasebetiyle “İstiklali ve İstikbali Anlamak” konulu söyleşi düzenlendi.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Uzun’un konuk olduğu “İstiklali ve İstikbali Anlamak” konulu söyleşi katılımcılara instagram canlı yayınıyla çevrimiçi olarak ulaştı. Programın moderatörlüğünü KBÜ İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Nurgül Karayazı yaptı.

Prof. Dr. Uzun konuşmalarında;
O zaman Marş için 724 tane güfte yazıldı fakat hiçbiri istenilen coşku ve heyecanı verecek mahiyette olmadığından kabul görmedi. Bunun üzerine komisyon tarafından 6 eser seçiliyor ve Maarif Vekili Hamdullah Suphi marşları inceledikten sonra bunlardan bir milli marş olmayacağını ifade ederek Mehmet Akif’e müracaat ediyor. Mehmet Akif yarışmaya “mükâfat” olması sebebi ile girmediğini belirtmesi üzerine Hamdullah Suphi bey Akif´e bir özel yazı yazıp bu milleti lütfen marşsız bırakmayın diyor. Bunun üzerine Mehmet Akif Ersoy yarışmaya şiirini gönderiyor. Hamdullah Suphi şiiri okuyarak çok duygulanıyor ve Mecliste oylanması için bir müzakere açıyor. ” diyerek İstiklal Marşının yazılma sürecini izleyicilere aktardı.

Uzun, marşın yazıldığı havayı Akif’in ağzından şu sözlerle paylaştı;
İçimde ne varsa bütün duygularım yazılarımdadır. O günler ne heyecanlı ne samimi günlerdi. O şiir milletin o günkü heyecanının ifadesidir. Bin bir feciyi karşısında bunalan ruhların ıstıraplar içinde halas dakikalarından kurtulmayı beklediği bir zamanda yazılmış o marş o günlerin kıymetli bir hatırasıdır.
Marş yazıldıktan sonra Hamdullah Suphi Bey, marşın ordu kumandanlarına gönderilerek askerlerin üzerindeki tesirinin değerlendirilip yazılı olarak bildirilmesini talep etmiş ve gelen cevaplarda bu marşı dinleyince aynı duyguların, her askerde, o dönem marşı dinleyen her fertte uyandığını, bu marşı dinleyince herkesin gönül telinin aynı şekilde titrediğini belirtti.

Mecliste Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından okunan marş, ayakta alkışlanmıştır. Marşın kabul edildiği müzakerede Atatürk ´ün mecliste ön sıralarda dinlediği marşımızın, Atatürk tarafından en çok sevilen beytinin “Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet; Hakkıdır Hakk`a tapan, milletimin istiklal!” olduğunu belirtti. Yaklaşık 45 dakika süren programın devamında İstiklal Marşının anlamına değinildi.

Kaynak: Külliye Karabük

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.