Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
https://www.mic-immobilie.de/

Hadrianopolis’e yoğun ilgi

“Karadeniz’in Zeugması” olarak adlandırılan Karabük’ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianopolis Antik Kenti’ni, Kurban Bayramı tatilinin ilk 3 gününde 15 bin kişi ziyaret etti.

"Karadeniz’in Zeugması" olarak adlandırılan Karabük’ün

Milattan Önce (M.Ö) 1. yüzyılda kurularak Milattan Sonra (M.S) 8. yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen ve ortaya çıkarılan mozaikler dolayısıyla “Karadeniz’in Zeugması” olarak adlandırılan Eskipazar Hadrianopolis Antik Kenti yoğun ilgi görüyor.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Ersin Çelikbaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Hadrianopolis’i 15 bin kişinin ziyaret ettiğini açıkladı. Çelikbaş, “Kurban Bayramı’nın üç gününde antik kenti toplamda 15 bine yakın kişi ziyaret etti. Özellikle doğa ve arkeolojiyi buluşturan Hamam-A Projesi, ziyaretçilerin beğenisini kazandı. Karabük’ün en önemli arkeolojik ziyaret noktası olma konusunda ivme kaybetmeden projeleri gerçekleştirmeye devam.” dedi.

  • Kazı çalışmaları sürüyor

Kazı çalışmaları 2003 yılında başlayan Hadrianopolis Antik Kenti’nin; Geç Kalkolitik, Roma ve Erken Bizans dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanıldığı ortaya çıkarıldı.

Antik kent; İncil’de adı geçen nehirler Geon, Phison, Tigris ve Euphrates’in sembollerinin yer aldığı, at, fil, panter, geyik ve grifon (sanat tarihinde görülen karışık bir hayvana verilen isim) gibi birçok hayvanın tasvir edildiği kiliselerin tabanındaki mozaiklerle ünlendi.

Antik kentte, şimdiye kadar iki hamam, iki kilise, bir savunma yapısı, kaya mezarları, tiyatro, bir kemerli ve kubbeli yapı, anıtsal kültik niş (duvar içinde oyuk), sur, villa, diğer anıtsal binalar ile bazı kült (dini) alanları gibi yapılar ortaya çıkarıldı.

Kazı çalışmaları sırasında 1600 yıllık olduğu değerlendirilen buğday, fiğ, yoğurt otu ile mutfak malzemeleri bulunurken, 5 bin 500 yıllık olduğu tahmin edilen yeraltı kaya yerleşkesi keşfedildi. Bölgede Doç. Dr. Çelikbaş başkanlığında kazı çalışmaları devam ediyor.