Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
https://www.mic-immobilie.de/

Askeri ihracatta Türkiye’den rekor artış

Türkiye’nin askeri ihracattaki yükselişi devam ederken, Rus basını Türk savunma sanayiisinin yükselişini sayfalarına taşıdı.

Türkiye’nin askeri ihracattaki yükselişi

Rusya merkezli Top War sitesi tarafından “Askeri İhracatta Türkiye’den Rekor Artış: 8 Katlık Farkla Zirveye Doğru!” başlıklı haber yayımlandı. Haberde, son yıllarda Türkiye’nin, askeri sanayii kompleksinin gelişimine büyük önem vererek, hem kendi silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak hem de ihraç edebilecekleri ürünler üretmeye başladığı belirtildi. Bu sayede Türkiye’nin, kısa sürede dünyanın önde gelen askeri ihracatçılarından biri haline geldiği ifade edilen haberde, “2023 yılında Türkiye’nin askeri ihracatı 609 milyon dolara ulaşarak, 2010 yılındaki 70 milyon dolarlık rakama kıyasla 8 kat artış gösterdi. Bu artış, Türkiye’yi dünya genelindeki askeri ihracat sıralamasında 11. sıraya yükseltti. Türkiye, askeri ürünlerini 25 ülkeye ihraç ediyor. Bu sayı, 2010 yılında sadece 5 ülkeydi. İHA’lar, son yıllarda Türk savunma sanayisinin en çok dikkat çeken ürünleri arasında yer aldı. Özellikle Baykar tarafından üretilen Bayraktar TB2 İHA’ları, birçok ülkeye ihraç edildi ve uluslararası alanda büyük ilgi gördü. Tanklar, zırhlı araçlar, gemiler ve çeşitli silahlar da Türkiye’nin ihraç ettiği askeri ürünler arasında yer alıyor. Türkiye’nin askeri sanayiinin önümüzdeki yıllarda da gelişmeye devam etmesi bekleniyor. Uzmanlar, Türkiye’nin 2030 yılına kadar dünyanın en büyük 5 askeri ihracatçısı arasına girebileceğini öngörüyor. Bu hedefe ulaşmak için Türkiye’nin yeni ürünler geliştirmesi, üretim kapasitesini artırması ve pazarlama faaliyetlerini genişletmesi gerekiyor.” denildi.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum ve bölgesel gerginliklerin, askeri ihracatı zorlaştıran faktörler arasında yer aldığı aktarılan haberde, Türkiye’nin, savunma sanayiinde ABD, Rusya ve Çin gibi güçlü ülkelerle rekabet ettiği kaydedildi.

Haberde, “Türkiye, son yıllarda askeri sanayiinde önemli bir sıçrama yaptı ve kısa sürede dünyanın önde gelen askeri ihracatçılarından biri haline geldi. Önümüzdeki yıllarda da bu gelişmenin devam etmesi ve Türkiye’nin askeri sanayide küresel bir güç olması bekleniyor.” ifadelerine yer verildi.